Co przyciąga kleszcze?
Niejedna relaksująca chwila w ogrodzie została zakłócona przez obecność tych uciążliwych owadów. Mowa tu o kleszczach, których ugryzienie może się skończyć przykrymi konsekwencjami. Z tego powodu wraz z nadejściem lata warto wyposażyć się w skuteczny środek do zwalczania kleszczy marki Vigonez.
Kleszcze – co je przyciąga do naszego ogrodu?
Wiele osób unika spędzania relaksujących chwil w ogrodzie w obawie przed ugryzieniem kleszcza. Na szczęście w większości przypadków nie wiąże się ono z żadnymi powikłaniami, jednak dla własnego komfortu warto ograniczyć obecność tych owadów w naszym ogródku. W tym celu należy unikać sadzenia niektórych roślin, a także mieć świadomość tego, w jakich sytuacjach jesteśmy bardziej narażeni na ukąszenie.
Co przyciąga kleszcze? Tego nie sadź w swoim ogrodzie!
Projektując ogród, warto wziąć pod uwagę to, co przyciąga kleszcze. Jeśli chcemy ograniczyć ich występowanie, powinniśmy unikać sadzenia na przykład roślin okrywowych, gęstych krzewów, żywopłotów czy paproci. Są to miejsca sprzyjające siedlisku tych owadów ze względu na wysoki poziom wilgotności. Potencjalne schronienie dla kleszczy może także stanowić wysoka trawa, dlatego jeśli chcemy uchronić się przed ugryzieniem, należy pamiętać o jej regularnym koszeniu. Oprócz tego, co przyciąga kleszcze, warto również mieć świadomość, że niektóre rośliny mogą je skutecznie odstraszać. Należą do nich między innymi lawenda oraz kocimiętka.
Jakie kolory przyciągają kleszcze?
Badania przeprowadzone w New Jersey udowodniły, jakie kolory przyciągają kleszcze. Należą do nich między innymi biel, szarości, beże i pastele. Jeżeli jesteśmy ubrani we wskazane barwy, warto zachować większą czujność oraz zastosować odpowiednie środki ochrony, ponieważ ryzyko ugryzienia jest potencjalnie wyższe.
Co przyciąga kleszcze do ogrodu? Sygnały człowieka
Warto mieć świadomość, że to, co przyciąga kleszcze do ogrodu, często wynika wprost z naszej fizjologii. Owady te posiadają bardzo dobry węch, który jest wyczulony na składniki zawarte w naszym pocie. Z tego powodu po aktywności fizycznej w ogrodzie warto dokładnie obejrzeć ciało i wziąć prysznic. Niestety kleszcze przyciąga również wydychany przez nas dwutlenek węgla, a także feromony. Co więcej, na większe ryzyko ugryzienia są narażone osoby o grupie krwi A, a także te, u których ma miejsce niedobór witamin z grupy B – pożywienie je zawierające zmienia bowiem zapach ludzkiego potu. Warto więc pamiętać o zawarciu w diecie takich produktów, jak czosnek, fasola, orzechy, szpinak czy wątróbka. Należy także mieć na uwadze, że niektóre zapachy perfum, żeli czy balsamów mogą przyciągać kleszcze – mowa tu zwłaszcza o słodkich aromatach.
Kleszcze – co je przyciąga? Nieoczywiste źródło problemu
Naukowcy wykazali, że tym, co przyciąga kleszcze do ogrodu, mogą być również telefony komórkowe ze względu na wydzielane przez nie promieniowanie elektromagnetyczne. Co więcej, bardziej wyczulone są na nie osobniki, które są nosicielami bakterii powodującej boreliozę. Z tego powodu wypoczynek na świeżym powietrzu warto zaplanować bez smartfona – wyjdzie nam to na zdrowie pod wieloma względami.
Co przyciąga kleszcze, a co je odstrasza?
Oprócz zasadzenia w ogrodzie odpowiednich roślin istnieją również inne sposoby na to, aby zniechęcić kleszcze do przebywania w naszym ogrodzie i uchronić się przed ugryzieniem. Działanie odstraszające wykazują między innymi niektóre olejki eteryczne – na przykład miętowy oraz goździkowy. Co więcej, spożywanie naparu z czystka wpłynie na zmianę składu naszego potu, który będzie w mniejszym stopniu przyciągał kleszcze.
Warto ponadto mieć świadomość, w jakich okresach oraz porach dnia owady te są najbardziej aktywne. Szczególną uwagę należy zachować w godzinach okołopołudniowych, a także między 16 a 20. Miesiącami, w których ugryzienie kleszcza jest bardziej prawdopodobne, są natomiast maj i czerwiec oraz wrzesień i październik.