Jak skutecznie wyczyścić srebro w domu?
Regularne czyszczenie srebra to klucz do tego, żeby zachowało swój olśniewający blask. Mimo tego, że jest to materiał wyjątkowo wytrzymały, szybko ciemnieje pod wpływem powietrza, a tworzący się nalot z czasem coraz trudniej usunąć. Jak najlepiej wyczyścić srebro?
Srebro – jak czyścić wyroby z tego metalu?
Na przestrzeni lat, a nawet wieków, ludzie szukali różnych sposobów, żeby poradzić sobie z ciemnieniem srebra. Na szczęście istnieje szereg zarówno domowych, jak i bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. Warto jednak wiedzieć, dlaczego w ogóle musimy mierzyć się z tym problemem.
To, że na wyrobach ze srebra powstaje nieestetyczny, ciemny nalot, spowodowane jest naturalnymi procesami. W atmosferze obecne są atomy siarki, które łączą się z atomami srebra, tworząc siarczek srebra. Aby skutecznie wyczyścić jego warstwę, najlepiej jest cofnąć tę reakcję chemiczną.
Jak wyczyścić srebro w domu?
Srebro pokryte nalotem wygląda dosyć nieestetycznie – traci swój połysk i zmienia charakterystyczną barwę. Głównie widoczne jest to w przypadku biżuterii i akcesoriów, które w założeniu mają stanowić ozdobę naszej osoby. Jak najlepiej wyczyścić srebro?
Prostym, a zarazem skutecznym sposobem jest zastosowanie pasty z sody oczyszczonej, którą uzyskamy po zmieszaniu jej z wodą w odpowiednich proporcjach. Tak przygotowany preparat nakładamy na przedmiot i delikatnie pocieramy miękką ścierką. Pasta świetnie dociera do ewentualnych wgłębień, z którymi mamy do czynienia w przypadku wzorzystych obiektów. Efekt jej zastosowania będzie widoczny już po krótkiej chwili.
Na to, jak czyścić srebro domowym sposobem, soda oczyszczona zna niejedną odpowiedź. Oprócz wykorzystania jej do stworzenia pasty możemy przygotować za jej pomocą roztwór z octem, który pozwoli wyczyścić wiele przedmiotów naraz – na przykład całą zastawę. Do mieszaniny powstałej z łyżki octu, łyżki sody i litra wody wkładamy je na kilkanaście minut. Pamiętajmy jednak, by nie używać do tego celu metalowych misek, a plastikowych bądź szklanych.
Jeżeli zastanawiamy się, jak wyczyścić czarne srebro, możemy zainspirować się metodą naszych przodków – dawniej pielęgnowano je za pomocą kwaśnego mleka. Wystarczy całkowicie zanurzyć w nim srebrne przedmioty na około 30 minut. Równie ekologicznym sposobem będzie postąpienie w ten sam sposób z wodą, w której gotowane były ziemniaki.
Biżuteria – czym wyczyścić srebro w domu?
W przypadku biżuterii ze srebra istnieje metoda czyszczenia zarezerwowana wyłącznie dla niej. Aby skutecznie pozbyć się nalotu, wystarczy zanurzyć ją w spirytusie bądź… coli. Taka kąpiel może trwać maksymalnie 12 godzin, przynosi natomiast świetne rezultaty.
Biżuteria posiada zazwyczaj mnóstwo wgłębień i wzorów – powyższe płyny doskonale sobie radzą z ich czyszczeniem, dzięki czemu nasze pierścionki, wisiorki bądź kolczyki odzyskają pierwotny blask.
Srebro – jak wyczyścić? Inne sposoby
Czyszczenie srebra potrafi przysporzyć sporo problemów i pochłonąć dużą ilość czasu. Dlatego czasami warto zaufać specjalistycznym sposobom. Na rynku znajdziemy specjalne ściereczki do czyszczenia srebra, które nie rysują powierzchni oraz można je zastosować zarówno do wyrobów jubilerskich, sztućców, dekoracji, jak i instrumentów muzycznych. To prosty sposób na usunięcie ciemnego nalotu niewielkim kosztem, a ponadto jest on bezpieczny oraz delikatny dla skóry dłoni.
Jak zapobiec ciemnieniu srebra?
Jeśli zastanawiamy się, jak najlepiej wyczyścić srebro, warto pomyśleć także o tym, jak postępować, aby efekty czyszczenia były jak najtrwalsze. Pamiętajmy o tym, aby nie przechowywać go razem z innymi metalami szlachetnymi, w tym ze złotem. Dzięki temu unikniemy także zarysowań, które wpływają na estetykę. Ponadto warto dla każdego wyrobu jubilerskiego zarezerwować osobne pudełeczko bądź woreczek.
Niestety, nie da się całkowicie zapobiec tworzeniu się nalotu, jest to proces nieunikniony. Jednakże stosując się do powyższych zasad, a także nosząc naszą biżuterię jak najczęściej, możemy znacznie go spowolnić i cieszyć się czystym srebrem na dłużej.