Jak usunąć rdzę z urządzeń AGD
Rdza na pewno kojarzy ci się z czerwono-pomarańczowymi plamami, które można znaleźć na starych łańcuchach, na elementach karoserii w autach lub zniszczonych bramkach, ale czy wiesz, że może zaatakować nawet twoje urządzenia AGD? Pralka, lodówka i inne sprzęty w kuchni i łazience są łatwym celem ze względu na mocno wilgotne środowisko, które panuje w tych pomieszczeniach. Jeśli elementy metalowe nie są wykonane ze stali nierdzewnej, łatwo może dopaść je korozja, która stopniowo rozprzestrzenia i wnika w głąb tworzywa, niszcząc jego strukturę. Jak szybko pojawia się rdza? Wszystko zależy od stopnia wilgotności powietrza, twardości wody, sposobu korzystania z urządzeń i ich konserwacji. Rdzawy nalot może pojawić się po kilku latach lub w przypadku niektórych urządzeń nawet po kilku miesiącach od zakupu. Oczywiści rdzewienie ma swoje etapy, i o ile na początku można jeszcze wyczyścić czerwone plamy, tak później pomoże jedynie wymiana części lub całego urządzenia. Dlatego jeśli podejrzewasz, że na twoim urządzeniu pojawiła się rdza, działaj jak najszybciej. Jak wyczyścić urządzenie AGD z rdzy?
Rdza na lodówce – jak usunąć?
Rdza powstaje w wyniku reakcji chemicznej utleniania zachodzącej na powierzchni żelaza i jego stopów, która jest spowodowana wilgotną atmosferą. Przybiera postać niewielkich plamek lub nalotu o dużej powierzchni. Charakterystyczna czerwono-pomarańczowa barwa to cecha, dzięki której można mieć pewność, że ma się do czynienia z korozją. Pozwala na szybkie znalezienie odpowiednich środków, które mogą opanować problem. Jak wyczyścić pralkę z rdzy lub pozbyć się czerwonych plam z lodówki? Oto kilka sposobów.
Na rynku można znaleźć wiele mocnych, silnie działających środków, które są przeznaczone do gruntownego czyszczenia powierzchni łazienkowych i kuchennych. Preparaty zwalczające rdzę, mogą być używane także do usuwania kamienia i innych silnych zabrudzeń na sprzętach AGD. Zazwyczaj można je kupić pod postacią płynów i mleczek w dużych plastikowych pojemnikach. Należy pozostawić je na jakiś czas na powierzchni urządzenia, a potem za pomocą np. gąbki lub szczoteczki usunąć zmiękczoną warstwę. Jednak jeśli wolisz użyć bardziej poręcznych preparatów, które szybko są gotowe do działania, możesz zakupić nasączone detergentami ściereczki do usuwania kamienia i rdzy Vigonez. Wystarczy zalać je odrobiną wody i można przystąpić do czyszczenia. Chociaż silnie działają na powierzchnię, nie rysują jej, a ponadto są bezpieczne dla skóry. Takie środki możesz stosować w celach profilaktycznych lub gdy już pojawi się nalot.
Rdza na pralce – jak usunąć?
Do usunięcia rdzy na pralce również można posłużyć się specjalistycznymi detergentami lub sięgnąć po bardziej tradycyjne metody i środki, które możesz znaleźć w swoje kuchni. Pierwszym z nich jest soda oczyszczona, którą w połączeniu z wodą tworzy łatwą do nałożenia pastę, dzięki której rdza odklei się od powierzchni. Innym sposobem jest posypanie sody bezpośrednio na wilgotną powierzchnię pralki. Oprócz sody oczyszczonej pomocny w usuwaniu rdzawego osadu może być także ocet spożywczy. Wystarczy zanurzyć w nim zanieczyszczony element lub obłożyć go szmatkami nasączonym tym specyfikiem. Czas działa tutaj na twoją korzyść, więc nie wahaj się zostawić ich nawet na kilka godzin. Ostatnim sposobem na poradzenie sobie z rdzą jest wymieszanie soku z cytryny i soli. Aby naturalne środki zadziałały, muszą mieć kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią przez długi czas. Potem należy, tak, jak w przypadku detergentów, usunąć nalot za pomocą twardszej gąbki lub szczotki. Jeśli domowe sposoby zawiodły, warto postawić na profesjonalną pomoc.
Wspomniane produkty Vigonez można także stosować w ogrodzie np. do czyszczenia łańcucha huśtawki itp., aby przywrócić stalowym elementom ich wcześniejszy blask.