Jak wyczyścić przedmioty z miedzi
Miedź ma niezwykły kolor, który trudno określić jednym słowem. Najczęściej mówi się, że kolor miedziany to czerwień o złocistym odcieniu, lecz ta czerwień jest bardziej zbliżona do różu o metalicznym, głębokim połysku. To kolor nie do podrobienia. Na dodatek potrafi się pięknie starzeć, gdyż z czasem ciemnieje. Dzieje się tak za przyczyną ciepła, wilgoci i osadów, które osadzają się na miedzi w trakcie ich użytkowania. Dużą rolę w ciemnieniu miedzi ma tłuszcz, który jest zarówno w kurzu domowym, jak też na ludzkich dłoniach. Ten osad nazywa się patyną. Nie wszyscy lubią jednak patynę, a na dodatek na miedzianych przedmiotach patyna nie zawsze równo się osadza i w zależności od składu powietrza, może przybierać nierównomierne zabarwienie, aż do brzydkich, zielonych plam. Dodatkowo patyna powoduje, że miedziane przedmioty tracą swój niepowtarzalny blask.
Ze względów estetycznych, a także w ramach konserwacji miedzianych przedmiotów warto co jakiś czas zdjąć patynę i przywrócić im ów piękny, niepowtarzalny wygląd i kolor.
Sposoby na oczyszczanie miedzi z patyny
Wbrew pozorom sposobów na czyszczenie miedzianych przedmiotów jest wiele. Wszystkie one wymagają nieco zaangażowania, lecz efekt jest zawsze spektakularny.
Domowe sposoby na zdejmowanie patyny z miedzi
- Sól i ocet. Najpopularniejsze domowe metody polegają na przygotowaniu specjalnej papki z drobnoziarnistej soli i octu. Papkę należy nałożyć na miedziany przedmiot i po kilku minutach miękką, bawełnianą ściereczką ją zetrzeć do sucha. Jeżeli przedmioty są miękkie lub mają duże powierzchnie, należy zadbać, by sól była bardzo drobna, wręcz miałka, gdyż grube ziarenka mogą porysować miękki metal.
- Gotowanie w roztworze soli i octu. Do octu, soli i wody w proporcjach 1:1:3 należy włożyć przedmiot i zagotować. Następnie, po wystygnięciu miękką ściereczką wytrzeć przedmiot do sucha. Ten sposób jest skuteczny w przypadku czyszczenia wyrobów z miedzi o małych gabarytach, np. dzbanuszków, talerzyków, drobnych figurek, o trudno dostępnych miejscach lub bardzo zaniedbanych.
Proste i skuteczne środki chemiczne do czyszczenia miedzi
Nie wszystkie przedmioty można włożyć do garnka z domowym preparatem. Wiele elementów wyposażenia domów jest na stałe przytwierdzonych do mebli, np. okucia, klamki, poręcze lub są zbyt duże (ramy obrazów i luster), okapy kuchenne, elementy wystroju wnętrz. Wówczas bardzo pomocne są gotowe preparaty do czyszczenia miedzi, niekłopotliwe w użyciu i bardzo szybko działające. Instrumenty dęte blaszane są również często wykonane z miedzi, a każda plamka na wygiętych rurkach puzona jest bardzo widoczna w świetle sal koncertowych.
Można nabyć gotowe mleczka i pasty, których użycie polega na położeniu na czyszczonej powierzchni gotowej pasty bez kłopotliwego analizowania, czy drobinki nie porysują czyszczonego przedmiotu. Po lekkim wypolerowaniu należy całość jedynie przetrzeć do sucha miękką ściereczką.
Kolejna propozycja to niesłychanie wygodne gotowe Vigonez Venus – ściereczki do czyszczenia miedzi, srebra i mosiądzu dostępne w naszym sklepie.
Ściereczki są praktycznie gotowe do użycia od razu po wyjęciu z opakowania, wymagają jedynie odrobiony wody. Szczególnie wskazane są do szybkiego przecierania klamek, zawiasów, zapięć, a nawet przepięknych instrumentów dętych. Ściereczki należy delikatnie spryskać wodą, gdyż zawierają w sobie wszystkie niezbędne detergenty do uzyskania niepospolitego blasku różowo – złocistego metalu. Problem, jak wyczyścić przedmioty z miedzi jest szybko i skutecznie rozwiązany, a radość z zadbanych przedmiotów jest niczym niezmącona.