Mole ubraniowe – co to jest i skąd się biorą?
Mole ubraniowe są natrętnymi owadami, które niejednokrotnie spędzają nam sen z powiek. Zniszczone ubrania, dziurawe sukienki, spodnie oraz dywany to tylko niektóre problemy, z którymi musimy zmagać się, kiedy w naszym domu pojawią się niechciani goście w postaci moli ubraniowych. Szkody przez nie wyrządzone sprawiają, że pragniemy się ich jak najszybciej pozbyć, a na myśl nasuwa się nam pytanie – skąd się biorą mole ubraniowe?
Mole ubraniowe – co to?
Mole ubraniowe są niewielkimi owadami, które zaliczane są do motyli nocnych. W naszym kraju można wyodrębnić ich kilka gatunków, takich jak mklik mączny, mól ziarniak, mól kożusznik, a także mól włosienniczek.
- Mklik mączny jest znanym szkodnikiem, którego najczęściej możemy spotkać w artykułach zbożowych, dlatego w domu najprawdopodobniej zobaczymy go w kuchni, a jego występowanie powoduje szkody w artykułach spożywczych.
- Mól ziarniak jest niebezpiecznym szkodnikiem, którego larwy można rozpoznać po pojawieniu się subtelnych, ledwie zauważalnych pajęczynek.
- Mól kożusznik jak sama nazwa wskazuje, znajduje się głównie w futrach, kożuchach, a także w pierzu oraz wszelkiego rodzaju ubraniach wykonanych z wełny.
- Mól włosienniczek jest niezwykle popularnym, niedużym molem ubraniowym, który żeruje na odzieży, dywanach, ale również wszelkich wykonanych z materiału przedmiotach. Na jego występowanie wskazują nie tylko dziury w naszych ubraniach, ale także znajdujące się na nich lub zaraz obok nich jaja, z których co około 10 dni wykluwają się szkodniki.
W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek oznak występowania w naszym domu larw lub dorosłych osobników moli warto niezwłocznie podjąć kroki w celu ich likwidacji. Są to niebezpieczne szkodniki, których zbagatelizowanie może doprowadzić do powstania wielu szkód, których nie da się w żaden sposób naprawić. Dlatego chcąc ochronić nasze ubrania oraz rzeczy wykonane z materiału przed zniszczeniem, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób zlikwidować powstały problem, aby jak najszybciej mieć go z głowy.
Skąd biorą się mole ubraniowe?
Wbrew pozorom wstępowanie moli ubraniowych nie jest uzależnione od poziomu czystości w naszym domu lub szafie. Owady nie tylko przedostają się do środka naszego domu przez otwarte okna, drzwi balkonowe, klatkę schodową czy szyb wentylacyjny, ale także przenoszoną są na powierzchni ubrań oraz wewnątrz mebli. Często nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności w naszym mieszkaniu, dopóki nie znajdziemy widocznych śladów i dziurek w naszych ubraniach.
W jaki sposób skutecznie pozbyć się moli ubraniowych?
Kiedy już zorientujemy się, że w naszej szafie zagnieździły się szkodliwe owady, warto natychmiastowo podjąć odpowiednie działania, dzięki którym ich likwidacja przebiegnie w sprawny i skuteczny sposób. Jednym z najbardziej popularnych, wysokiej jakości środków są nasze preparaty owadobójcze. W swojej ofercie posiadamy skuteczne i całkowicie bezpieczne w użytkowaniu środki specjalnie dedykowane do zwalczania moli. Nasze preparaty wyróżniają się szybkim i długotrwałym działaniem, ale także bardzo dobrymi opiniami ze strony ich użytkowników.
Przed zastosowaniem specjalistycznych preparatów warto, abyśmy dokładnie posprzątali nasz dom, ze szczególnym zadbaniem o czystość znajdujących się w naszym domu szaf. Powinniśmy wyprać wszystkie ubrania, a dopiero w następnym kroku przystąpić do użycia dedykowanego na mole ubraniowe środka, który skutecznie je odstraszy i zabezpieczy nasze ubrania przed ponownym pojawieniem się niechcianych przez nas szkodników.
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się z naszego domu moli ubraniowych. Są one uciążliwym problemem, który przyczynia się do zniszczenia naszych ulubionych ubrań, dywanów czy nawet pościeli. Z tego powodu warto, abyśmy uważnie obserwowali znajdującą się w naszej szafie odzież i regularnie robili w niej gruntowne porządki. Pomoże nam to w zapobiegnięciu rozprzestrzeniania się szkodników oraz pozwoli na szybkie ich zauważenie, dzięki czemu natychmiastowo będziemy mogli podjąć działania likwidacyjne.
-
Spray do zwalczania moli19,63 zł – 51,18 zł
-
Koncentrat do zwalczania moli15,34 zł – 64,47 zł