Mole ubraniowe a spożywcze – jak je rozróżnić?

Kiedy zauważymy pojedynczego mola w domu, możemy mieć pewność, że jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków, niedługo pojawi się ich o wiele więcej. Plaga tych owadów potrafi uprzykrzyć życie. Poza tym, że trudno je wytępić, mogą one niestety wyrządzić liczne szkody w domu. Dodatkowo problem komplikuje się, gdy mamy do czynienia z kilkoma rodzajami moli lub nie potrafimy ich rozpoznać. Wówczas podejmowane przez nas działania okazują się nieskuteczne. Warto zatem zaczerpnąć wiedzy na temat tego, jak odróżnić od siebie najczęściej spotykane w warunkach domowych rodzaje moli.
Mole ubraniowe a spożywcze – różnica
Choć na całym świecie moli żyje ponad dwa tysiące odmian, wyróżnia się dwa podstawowe gatunki, które lubią bytować w środowisku domowym. Są to mole spożywcze i mole ubraniowe. Oba to nieproszeni goście, którzy migrują z innych miejsc w poszukiwaniu pożywienia. Nie jest prawdą to, że mole występują w miejscach, gdzie nie dba się o higienę. Najczęściej przynosimy je sami do domów razem z zakupami, lubią się także chować w zagłębieniach mebli czy materiałów, które na przykład przynosimy z piwnicy lub innych wilgotnych i ciemnych pomieszczeń. Bywa, że są także przenoszone na ubraniach naszych gości. Największymi szkodnikami są larwy moli. Trwają one w tym stanie nawet do 40 tygodni, dlatego walka z nimi bywa czasochłonna i uciążliwa. Młode osobniki są najbardziej żarłoczne, jednak tępić należy także dorosłe mole, ponieważ to właśnie one się rozmnażają.
Mole ubraniowe a spożywcze
Mole odzieżowe są niewielkich rozmiarów. Ich odwłok ma żółty odcień. Owady żerują na odzieży, dlatego najczęściej spotykamy je w szafach, garderobach czy na strychach. O ile nie przepadają za materiałami syntetycznymi czy bawełną, o tyle potrafią wygryźć dziury sporych rozmiarów i w dużej ilości w ubraniach z lepszych gatunkowo tkanin, takich jak wełna, jedwab, futra, dodatki z piór czy kapelusze. Żywią się także tapicerką mebli, dywanami i wykładzinami, a nawet papierem. Gromadzą się także tam, gdzie występuje sierść zwierząt i włosy. Larwy tych moli przyciąga zapach soku, potu czy moczu. Dlatego też przepocone ubrania lub poplamione materiały są bardziej narażone na występowanie tego rodzaju moli. Choć mole ubraniowe najczęściej spotykane są na przełomie zimy i wiosny, potrafią być dokuczliwe przez cały rok, a młode osobniki są po prostu niewidoczne dla naszego oka. Nawet jeśli je przepędzimy, potrafią wlecieć z powrotem oknem lub klatką schodową.
Są zdecydowanie większe niż mole ubraniowe. Mierzą około 10 mm. Są także dwukolorowe, stąd łatwiej je zauważyć: mają brązowo-szary kolor. Larwy tych owadów sieją ogromne spustoszenie w szafkach kuchennych, gdzie odkładamy produkty spożywcze po zakupach. Aby zabezpieczyć się przed ich plagą, warto profilaktycznie przepakowywać produkty sypkie i suche do szklanych pojemników. Mole spożywcze często gnieżdżą się w środku papierowych opakowań, tworząc cienkie pajęczynki nici, którymi owijają żywność. Jeśli zauważysz mola w pudełku lub torebce przyniesionej ze sklepu, niestety trzeba wyrzucić cały produkt, ponieważ mogą znajdować się w nim jaja moli. Należy też porządnie zdezynfekować całą szafkę kuchenną – mole spożywcze w poszukiwaniu pożywienia potrafią przenieść się na przykład, z mąki czy kaszy do suszonych owoców, cukru, a nawet orzechów włoskich.
Jak skutecznie pozbyć się moli?
Istnieje wiele domowych sposobów walki z tymi uciążliwymi owadami. Niestety większość z nich jest skuteczna tylko na chwilę. Poza solidnym wysprzątaniem domu i wywietrzeniem szaf w przypadku moli ubraniowych, w momencie, kiedy zauważymy pojedyncze osobniki, należy podjąć zdecydowane kroki, które zapobiegną wystąpieniu plagi tych owadów. W zwalczaniu moli ubraniowych pomagają różne preparaty w postaci aerozoli, koncentratów, kulek czy saszetek. Pamiętaj, aby zawsze wybierać produkty sprawdzonych marek, których użycie jest bezpiecznie dla Twojego zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku moli spożywczych, ponieważ preparaty wchodzą w kontakt z powierzchniami, gdzie przechowujesz i przygotowujesz żywność, dlatego ich skład powinien być niedrażniący.
-
Spray do zwalczania moli15,34 zł – 33,75 zł
-
Koncentrat do zwalczania moli12,16 zł – 35,27 zł
Preparaty Vigonez przeciwko molom są bezpieczne w użyciu. Ich formuła jest bezwonna, a po aplikacji nie pozostawiają nieestetycznych zacieków i osadów. Nasze środki na mole nie odkładają się w organizmie, są także odpowiednie do użycia w obecności zwierząt domowych. Niektóre ze środków owadobójczych na mole w naszej ofercie są skuteczne na oba gatunki moli, co pozwoli Ci zaoszczędzić także wydatki związane ze zwalczaniem plagi tych owadów. Działają one zarówno na osobniki dorosłe, jak i niewidoczne larwy, a ich efekt utrzymuje się nawet do 6 miesięcy, dzięki czemu nie musisz martwić się o to, że zawitają z powrotem do Twoich szaf. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie Vigonez Neptune – koncentrat do zwalczania moli. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, najlepiej sięgnąć po Vigonez Neptune – spray do zwalczania moli, który zawiera aż trzy aktywne składniki. Niezależnie od tego, który preparat wybierzesz, ich użycie jest proste, a każde z opakowań jest wyraźnie oznaczone pod kątem jego przeznaczenia.