Owady pełzające – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Nasze domostwa właściwie przez cały czas narażone są na szkodliwe działanie owadów. Oprócz powszechnie znanych szkodników, takich jak roztocza, pluskwy, czy mole w domowych zakamarkach mogą czaić się również mniej znane insekty. Duża część z nich jest szczególnie niebezpieczna w stadium larwalnym. Młode owady pełzające w domu zazwyczaj żerują w drewnie lub w jedzeniu, a ich obecność może mieć negatywne skutki nie tylko dla wnętrza mieszkalnego, ale również dla naszego zdrowia.
Które gatunki są szczególnie szkodliwe w stadium larwalnym?
Jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników, szczególnie w przypadku kiedy mamy w domu wiele drewnianych elementów, są larwy spuszczela pospolitego. Te długowieczne owady pełzające w domu mogą osiągać dojrzałą formę nawet dopiero po kilkunastu latach. Spuszczel jest gatunkiem chrząszcza, którego dorosłe osobniki odżywiają się zwykle innymi owadami. Jaja natomiast składają we więźbach dachowych lub drewnianych ścianach, w szczególności wykonanych z drewna świerkowego. Mogą one doprowadzić do zmniejszenia jego nośności, a nawet całkowitego zniszczenia. Często goszczą również w drewnianych podłogach, boazeriach, czy ramach okiennych. Larwy są dość grube i osiągają do 3 cm długości. O ich obecności w drewnie można się przekonać po jego charakterystycznym chrobotaniu słyszalnym w gorące dni. Wydrążone przez nie otwory są widoczne gołym okiem dopiero przy dużym zdegradowaniu drewna, dlatego należy pozbyć się ich odpowiednio wcześnie. W naszym sklepie oferujemy koncentrat, z którego robi się zawiesinę. Tak przygotowany preparat aplikujemy strzykawką w miejsce, gdzie znajdują się owady lub larwy. Poza wstrzyknięciem preparatu, zalecamy pomalowanie drewnianej powierzchni pędzelkiem. W ten sposób zawiesina wniknie w strukturę drewna.
Innym insektem, którego larwy mogą zaszkodzić wnętrzom naszych domów, jest mącznik młynarek, który podobnie jak spuszczel pospolity należy do rzędu chrząszczy. Jego samice uwielbiają składać jaja w mące. Gdy to zrobią, niemożliwe jest ich odróżnienie bez pomocy specjalistycznego sprzętu. Do naszego domu mogą się one dostać przede wszystkim na zainfekowanych produktach spożywczych. Larwy stosunkowo szybko się rozwijają i potrafią zanieczyszczać inne pokarmy, których spożycie może skutkować poważnym zatruciem. Warto również pamiętać, że jedzenie zarażone przez te owady stanowi doskonałe środowisko do rozwoju szkodliwych grzybów i pleśni. Aby pozbyć się mącznika młynarka, należy przede wszystkim wyrzucić wszystkie zainfekowane produkty. Miejsca, w którym były one przechowywane, powinno się oczyścić i zdezynfekować. Na wszelki wypadek warto również zainwestować w specjalne pułapki z feromonami, które będą przyciągać dorosłe osobniki, w tym także samice, uniemożliwiając im tym samym składanie jaj.
Mole bardzo często występują w naszych garderobach, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to ich larwy wyrządzają ubraniom najwięcej szkód, ponieważ osobniki dorosłe na nich nie żerują. Środek na owady pełzające, którymi są larwy moli włosienniczków i kożuszników może mieć postać zarówno straszaka, jak i pułapki. Niewątpliwie najskuteczniejsza jest jednak trutka, która w większości przypadków eliminuje wszystkie samice, dzięki czemu nie wylęgają się kolejne pokolenia moli. Profilaktyka polega przede wszystkim na częstym wietrzeniu szaf oraz czyszczeniu ubrań i pościeli. Warto się stosować do tych zasad, ponieważ te insekty potrafią niezwykle skutecznie niszczyć większość tekstyliów, co może być bardzo uciążliwe.
Jak pozbyć się pełzających szkodników?
Jak w większości tego typu przypadków najbardziej kluczowym elementem jest wczesne zapobieganie. Część gatunków niechętnie bytuje w otoczeniu niektórych aromatów, w tym także naturalnych. Mole na ten przykład nie cierpią zapachu lawendy, cytryny, cynamonu, czy też goździków. Można również wykorzystać substancje chemiczne. W naszym sklepie internetowym Vigonez.com dostępne są specjalistyczne preparaty wyposażone w wężyk, które doraźnie odstraszają owady pełzające oraz larwy. W ofercie posiadamy także wysokociśnieniowe urządzenia opryskujące. Ich bezzapachowe i bezbarwne formuły są całkowicie niegroźne dla otoczenia i nie pozostawiają po sobie żadnych śladów. Koncentraty te mają niezwykle długie działanie oraz po rozcieńczeniu są zupełnie niegroźne dla ludzi. Aby uchronić się przed larwami mącznika młynarka, powinno się wszelkie sypkie produkty zbożowe, takie jak mąka, kasza, czy płatki śniadaniowe, trzymać w szklanych lub plastikowych pojemnikach. Dorosłe samice tego owada potrafią się bowiem przegryźć przez papierowe, a nawet kartonowe opakowania. Jeśli chodzi o ochronę drewna przed szkodnikami takimi jak spuszczel pospolity, to najlepszym sposobem jest jego zaimpregnowanie, które należy stosować co jakiś czas. Profilaktyka jest najlepszą metodą ochrony, jednak jeśli okaże się zawodna, można także skorzystać z pomocy specjalistów. Istnieje wiele firm, które specjalizują się w zwalczaniu domowych szkodników, w tym także owadów. Stosują one różnego rodzaju sposoby eliminacji insektów, które polegają na użyciu insektycydów, przeprowadzeniu ogólnego oprysku powierzchniowego lub użyciu gazu. Do tych czynności wykorzystuje się przeróżne związki chemiczne, które mogą być mniej lub bardziej skuteczne.
Owady pełzające w domu to w zdecydowanej większości larwy. Poszczególne gatunki żerują na różnych elementach domowego wyposażenia. Istnieje wiele metod odstraszania i zwalczania tych szkodników, jednak niewątpliwie najlepsze efekty daje profilaktyka. Dlatego właśnie warto zawczasu pomyśleć o wnętrzu swojego domu i zabezpieczyć je przed wszelkiego rodzaju insektami.